Tarot Ridera-White'a w haitańskim getcie

Tarot Ridera-White'a w haitańskim getcie
 

Ponad 34 tysiące euro - tyle zebrała za pośrednictwem portalu crowdsourcingowego indiegogo belgijska fotografka Alice Smeets na stworzenie wyjątkowej talii tarota. A kampania jeszcze się nie zakończyła.

Belgijsko-haitański projekt

The Ghetto Tarot to fotograficzna interpretacja tradycyjnej talii kart tarota stworzona w haitańskim getcie. Poszczególne sceny inspirowane są obrazami z talii Ridera-Waite'a, która została zaprojektowana przez amerykańską artystkę i malarkę Pamelę Colman Smith w 1909 roku. W przedsięwzięciu bierze udział nie tylko belgijska fotografka, Alice Smeets, ale także grupa haitańskich artystów Atis Rezistans. Wspólnie odwzorowują oni w slumsach sceny znane z tej jednej z najbardziej znanych talii tarota, wykorzystując wyłącznie materiały i przedmioty, które albo można znaleźć, albo stworzyć właśnie w getcie. Na części z fotografii znalazły się także symbole i obrazy związane z Voodoo i wykreowane przez haitańską grupę artystów.

Skąd pomysł?

Jak mówi sama artystka:

Mimo że karty z talii Ridera-Waite'a zostały stworzone lata temu w czasach, gdy świat był zupełnie innym miejscem, ich bogata i sugestywna symbolika w dalszym ciągu na nas działa. Ponadczasowe symbole na nich umieszczone wciąż znajdują oddźwięk w naszym nieustannie pędzącym do przodu, nowoczesnym świecie. I to nie tylko w świecie kultury Zachodu, ale na każdym kontynencie, w każdym kraju i we wszystkich kulturach, także w haitańskim getcie. Właśnie dlatego powstała ta współczesna, prowokacyjna i sugestywna talia.

 

Zdjęcie jest własnością Alice Smeets.


Twoja dobra wróżka, tarocistka, tłumacz snów
Anna Kempisty

 
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności