Tajemnicze Karty Tarota

Tajemnicze Karty Tarota
 

Teorii o tym kiedy, gdzie i jak powstał tarot jest bez liku. Dla jednych karty te pochodzą z Egiptu, inni wskazują na Chiny, a jeszcze inni źródła kart tarota upatrują w Europie. Jednak jedno jest pewne, tarto od wieków rozpala umysły i fascynuje ludzi na całym świecie.

Najstarsze karty tarota

Pierwsze zachowane do naszych czasów karty tarota były małymi dziełami  sztuki. Powstawały na zlecenie możnych ówczesnego świata – arystokratów i książąt. Co ciekawe, bardzo często na poszczególnych kartach artyści umieszczali podobizny swoich zleceniodawców i ich rodzin.

Jednymi z najstarszych i zachowanych do naszych czasów talii jest 15 zdekompletowanych zestawów określanych wspólną nazwą tarota Viscontich-Sforzów. Powstały one w XV wieku we Włoszech na zlecenie mediolańskiego księcia Filippo Marii Viscontiego i jego następcy Francesco Sforzy – właśnie od ich nazwisk pochodzi nazwa tych talii.

Małe i Wielkie Arkana

Na współczesną talię tarota składa się w sumie 78 kart. 22 z nich określa się jako Arkana Wielkie, pozostałe 56 to Arkana Małe. Samo słowo "arkana" to twór stosunkowo współczesny – w odniesieniu do kart tarota użyto go po raz pierwszy dopiero pod koniec XIX wieku. Szybko się jednak określenie arkana przyjęło, po części zapewne dzięki swojemu wyjątkowo trafnemu źródłosłowowi – arcanum to po łacinie tajemnica lub sekret.

Pierwszą kartą Wielkich Arkanów jest zawsze Głupiec, ostatnią Świat. Taki układ w symboliczny sposób obrazuje ludzką drogę przez życie – zaczynami nie najmądrzejsi i w miarę upływu czasu powoli zbliżamy się do wiedzy i o świecie, i o samym sobie.

Natomiast Małe Arkana tworzą cztery kolory, określane bardzo często jako Dwory. Mamy: Pałki, Puchary, Denary, Miecze. W odróżnieniu od tradycyjnej talii kart w Małych Arkanach mamy nie trzy, a cztery karty dworskie: Króla, Królową, Rycerza i Waleta.

Skontaktuj się ze mną i postaw tarota już dziś!


Twoja dobra wróżka, tarocistka, tłumacz snów
Anna Kempisty

Tagi: tarot, stawianie kart, postaw tarota, wróżby z kart tarota,
 
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności