Najstarsza talia kart tarota

Najstarsza talia kart tarota
 

Najstarsza talia kart Tarota

Pochodzenie kart tarota w dalszym ciągu jest nie do końca jasne, mimo intensywnych wysiłków badaczy tematu. Jedno jest pewne – jedne z najstarszych talii kart tarota pochodzą z XV wieku i stworzone zostały we Włoszech na zlecenie mediolańskiego księcia Filippo Marii Viscontiego i jego następcy Francesco Sforzy. Stąd też pochodzi ich wspólna nazwa: tarot Visconti-Sforza (wł. Tarocchi dei Visconti-Sforza).

Pierwsze talie kart tarota – małe dzieła sztuki

Pierwsze talie tarota to nie były zwykłe karty do gry. Wykonywano je na zlecenie książąt i arystokracji, a na samych kartach nierzadko umieszczano bogato zdobione wizerunki osób zamawiających i członków ich rodziny. Malowano je oczywiście ręcznie, a zleceń podejmowali się najbardziej cenieni artyści, tworząc zapadające w pamięć maleńkie obrazy będące wyjątkowymi przykładami renesansowej sztuki portretowej. Jak nie trudno się domyślić, pierwsze talie to przez to także świetne źródło informacji dla badaczy o strojach z epoki.

Tarot Viscontich-Sforzów

Do dnia dzisiejszego przetrwało w sumie 15 zdekompletowanych talii, które określa się wspólną nazwą tarota Viscontich-Sforzów i które znajdują się w różnych częściach globu – zarówno w muzeach, jak i kolekcjach prywatnych. Jedną z najbardziej znanych talii jest ta znajdująca się w zbiorach biblioteki Uniwersytetu Yale w New Haven. To w sumie 67 z 86 kart – pięknie zdobionych i po dziś dzień zachwycających dbałością o szczegóły, jak zresztą widać powyżej.


Twoja dobra wróżka, tarocistka, tłumacz snów
Anna Kempisty

 
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności